Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Ürün Açıklamaları

TADYA şemsiyesi altında Tahtacıörencik Köyü’nde üretilen bütün ürünler değil, yalnızca DBB grubunun doğal üretim ölçütlerine uygun ürünler yer alır. Bu ölçütlere uygun üretim yapan bütün üreticiler TADYA’ya dahil olabilir. Şu anda TADYA kolektifine dahil olan üreticiler:

  • Duran ailesi (Necati Duran,  Nursemin ve İbrahim Duran): serkandvrn@gmail.com, Sebze, unlu ürünler, et ürünleri, süt ürünleri
  • Kara Kılçık grubu (Özge Ertaş, Orkun Dişci): orkundisci@hotmail.com, Sebze, marmelatlar, işlenmiş ürünler, arı ürünleri
  • Arif Yıldırım: Bal
  • Kır Çocukları grubu (Nihal Poyraz, Ceyhan Temürcü, Aral, Ilgaz ve Özgen Saatçılar): kircocuklari@gmail.com, Merhemler ve diğer doğal destek ürünleri, unlar
  • Cebeci ailesi (Necati ve Seher Cebeci): Köyün deneyimli sebzecileri. Serada ve açıkta her türlü yazlık ve kışlık sebze.
  • Yunus Çevik: cevikbil@gmail.com, Serbest gezinen tavuk yumurtası ve eti, keçi sütü ve eti.

TADYA üreticileri, doğal ürün ölçütlerine  uymak kaydıyla köydeki başka üreticilerden temin ettikleri ürünleri DBB grubuna sunabilirler. Bu tür durumlarda asıl üreticinin kim olduğu alıcılara bildirilir.

Bulgur, tarhana, erişte, bazlama, ekmek, gözleme gibi unlu mamüllerde doğal tarımla yetiştirilmiş yerli  buğdaylar (Sarıbuğday, Karakılçık, Tosunbey, Kunduru …), taş değirmende öğütülmüş olarak ve tam un halinde kullanılır. Bu tür işlenmiş ürünlerde kullanılan bütün girdilerin DBB’nin doğal ürün ölçütlerine uygun olmasına azami dikkat ve özen gösterilir.

Süt, süt ürünleri, et ve et ürünlerine kaynak olan hayvanlar merada serbest yayılan inek ve danalardır. Özellikle kışın beslenme desteği olarak yalnızca doğal tarımla üretilmiş yemler (başta arpa ve fiğ) kullanılır.

Sebze üretiminde ağırlıklı olarak köyün eski yerli tohumları, takasla edinilen yerel doğal tohumlar, gerektikçe de organik sertifikalı tohumlar kullanılır. Fide üretimi köyde, doğal yöntemlerle yapılır. Sezonuna göre bulunabilen tarla ürünleri arasında: domates çeşitleri,  sivri biber, hıyar, tomatillo, dolma biber, patlıcan, bamya, fasülye, balkabağı, pırasa, kavun, karpuz, kabak çeşitleri ve yeşillikler bulunur.

Köy ve çevresinde yetişen meyvelerin başlıcaları: dut (Haziran ayında), kiraz, üvez (Güdül’ün geleneksel meyvesi, sonbaharda), elma çeşitleri, armut çeşitleri, erik çeşitleri ve ceviz.

Kışın bulunabilen ürünler arasında: unlar, bulgur, tarhana, erişte, domates kurusu, diğer sebze kuruları, elma kurusu, diğer meyve kuruları, yaprak sarma, bazlama, gözleme, pekmez, üzüm sirkesi, turşular.

Hayvansal ürünler arasında: Teslim imkanı bulundukça çiğ süt, ayrıca taze peynir, salamura peynir, serbest gezinen tavuk yumurtası, süzme yoğurt, kısıtlı miktarda bal, teslim imkanı olduğunda dana eti, kıyma ve sucuk çeşitleri.

Doğal bakım ve doğal kozmetik ürünleri arasında: çeşitli merhemler, soğuk yöntemle üretilmiş sabunlar, kış iksiri, sıvı propolis, saç bakım yağı…

Mevsime bağlı olarak, kısıtlı miktarda bal ve diğer arı ürünleri.

Reklamlar

One response to “Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Ürün Açıklamaları

  1. Geri bildirim: Kardeş Bitkiler – Ürün listesi ve sipariş formu | Aracısız Doğal Ürün Ağı (ADA)