Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Tanıtım

Web sitesi: www.tahtaciorencik.org

Ankara’nın Güdül ilçesine bağlı olan Tahtacıörencik Köyü, Köroğlu Dağları’nın güneybatı eteklerinde yer alan, küçük ölçekte doğal tarım ve hayvancılık yapılan bir köy. İnekler serbest otlatılıyor, aileler çoğunlukla kendi ihtiyaçları için ilaçsız-hormonsuz tarım yapıyorlar. Bu sevimli ve tertemiz orman köyü son yıllarda bütünüyle ekolojik üretime geçmeye yönelik adımlar atıyor.

Tahtacıörencik Köyü, doğal ürünlerinin (süt ürünleri,  et, sucuk, yumurta, vs.) aracısız satışı için uygun kanalları (pazar yerlerinde üretici stantları, doğrudan eve teslim, köyden edinme imkanı vs.) geliştirme aşamasındadır. 2013 baharından itibaren, İl Tarım Müdürlüğü’nün desteğiyle 14 üretici organik tarım sertifikasyonuna kavuşmultur. Kolektif aynı zamanda Ankara’da faaliyet gösteren DBB’nin (“Doğal Besin, Bilinçli Beslenme” grubu) üreticilerinden biridir https://ankaradbb.wordpress.com/).

Köyün başlıca doğal üretim kalemleri: süt (serbest gezen yerli kara sığırların ve melez ineklerin sütü), süt ürünleri (tereyağ, peynir, yoğurt), et ve et ürünleri, yumurta, her çeşit sebze ve meyve, tahıl ve tahıl ürünleridir (bazlama, ekmek). 

Şu anda TADYA kolektifine dahil olan üreticiler:

  • Duran ailesi (Necati Duran,  Nursemin ve İbrahim Duran): 0530 886 76 12, serkandvrn@gmail.com. Süt ürünleri,et ürünleri, işlenmiş ürünler, sebze. Web: https://duranailesi.wordpress.com/
  • Kır Çocukları grubu: 0533 211 60 82, kircocuklari@gmail.com, Merhemler ve diğer doğal destek ürünleri, unlar. Web: https://kircocuklari.wordpress.com/
  • Cebeci ailesi (Necati ve Seher Cebeci): 0542 5282861. Köyün deneyimli sebzecileri. Serada ve açıkta her türlü yazlık ve kışlık sebze. 
  • Yunus Çevik: 0539 709 00 00, cevikbil@gmail.com, Serbest gezinen tavuk yumurtası ve eti, keçi sütü ve eti. Web: https://yunusunciftligi.wordpress.com/

TADYA şemsiyesi altında Tahtacıörencik Köyü’nde üretilen bütün ürünler değil, yalnızca DBB grubunun doğal üretim ölçütlerine uygun ürünler yer alır. TADYA üreticileri, doğal ürün ölçütlerine  uymak kaydıyla köydeki başka üreticilerden temin ettikleri ürünleri DBB grubuna sunabilirler. Bu tür durumlarda asıl üreticinin kim olduğu alıcılara bildirilir.

Bulgur, tarhana, erişte, bazlama, ekmek, gözleme gibi unlu mamüllerde doğal tarımla yetiştirilmiş yerli  buğdaylar, taş değirmende öğütülmüş olarak ve tam un halinde kullanılır. Bu tür işlenmiş ürünlerde kullanılan bütün girdilerin DBB’nin doğal ürün ölçütlerine uygun olmasına azami dikkat ve özen gösterilir.

Süt, süt ürünleri, et ve et ürünlerine kaynak olan hayvanlar merada serbest yayılan inek ve danalardır. Özellikle kışın beslenme desteği olarak yalnızca doğal tarımla üretilmiş yemler (başta arpa ve fiğ) kullanılır.

Sebze üretiminde ağırlıklı olarak köyün eski yerli tohumları, takasla edinilen yerel doğal tohumlar, gerektikçe de organik sertifikalı tohumlar kullanılır. Fide üretimi köyde, doğal yöntemlerle yapılır. Sezonuna göre bulunabilen tarla ürünleri arasında: domates çeşitleri,  sivri biber, hıyar, tomatillo, dolma biber, patlıcan, bamya, fasülye, balkabağı, pırasa, kavun, karpuz, kabak çeşitleri ve yeşillikler bulunur.

Köy ve çevresinde yetişen meyvelerin başlıcaları: dut (Haziran ayında), kiraz, üvez (Güdül’ün geleneksel meyvesi, sonbaharda), elma çeşitleri, armut çeşitleri, erik çeşitleri ve ceviz.

Kışın bulunabilen ürünler arasında: unlar, bulgur, tarhana, erişte, domates kurusu, diğer sebze kuruları, elma kurusu, diğer meyve kuruları, yaprak sarma, bazlama, gözleme, pekmez, üzüm sirkesi, turşular.

Hayvansal ürünler arasında: Teslim imkanı bulundukça çiğ süt, ayrıca taze peynir, salamura peynir, serbest gezinen tavuk yumurtası, süzme yoğurt, kısıtlı miktarda bal, teslim imkanı olduğunda dana eti, kıyma ve sucuk çeşitleri.

Köyde mevsime bağlı olarak, kısıtlı miktarda bal ve diğer arı ürünleri de bulunmakadır.

Reklamlar

One response to “Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Tanıtım

  1. Geri bildirim: Kardeş Bitkiler – İletişim ve Ürünler | Aracısız Doğal Ürün Ağı (ADA)