Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Tanıtım

Ankara’nın Güdül ilçesine bağlı olan Tahtacıörencik Köyü, Köroğlu Dağları’nın güneybatı eteklerinde yer alan, küçük ölçekte doğal tarım ve hayvancılık yapılan bir köy. İnekler serbest otlatılıyor, aileler çoğunlukla kendi ihtiyaçları için ilaçsız-hormonsuz tarım yapıyorlar. Bu sevimli ve tertemiz orman köyü son yıllarda bütünüyle ekolojik üretime geçmeye yönelik adımlar atıyor.

Tahtacıörencik Köyü, doğal ürünlerinin (süt ürünleri,  et, sucuk, yumurta, vs.) aracısız satışı için uygun kanalları (pazar yerlerinde üretici stantları, doğrudan eve teslim, köyden edinme imkanı vs.) geliştirme aşamasındadır. 2013 baharından itibaren, İl Tarım Müdürlüğü’nün desteğiyle 14 üretici organik tarım sertifikasyonuna kavuşmultur. Kolektif aynı zamanda Ankara’da faaliyet gösteren DBB’nin (“Doğal Besin, Bilinçli Beslenme” grubu) üreticilerinden biridir https://ankaradbb.wordpress.com/).

Köyün başlıca doğal üretim kalemleri: süt (serbest gezen yerli kara sığırların ve melez ineklerin sütü), süt ürünleri (tereyağ, peynir, yoğurt), et ve et ürünleri, yumurta, her çeşit sebze ve meyve, tahıl ve tahıl ürünleridir (bazlama, ekmek). 

Tahtacıörencik merkezli olan ve DBB’nin doğal ürün ölçütlerini yerine getiren bütün üreticiler, TADYA koordinasyon ekibi tarafından TADYA’ya kabul edilir. Şu anda TADYA’da olan üreticiler:

  • Duran ailesi (Necati Duran,  Nursemin ve İbrahim Duran): 0530 886 76 12, serkandvrn@gmail.com. Süt ürünleri,et ürünleri, işlenmiş ürünler, sebze. Web: https://duranailesi.wordpress.com/
  • Kır Çocukları grubu (Nihal Poyraz Temürcü, Ceyhan Temürcü): 0533 211 60 82, kircocuklari@gmail.com, Merhemler ve diğer doğal destek ürünleri, unlar. Web: https://kircocuklari.wordpress.com/
  • Cebeci ailesi (Necati ve Seher Cebeci): 0542 5282861. Köyün deneyimli sebzecileri. Serada ve açıkta her türlü yazlık ve kışlık sebze. 
  • Yunus Çevik: 0539 709 00 00, cevikbil@gmail.com, Serbest gezinen tavuk yumurtası ve eti, keçi sütü ve eti. Web: https://yunusunciftligi.wordpress.com/

TADYA’nın koordinasyonu Kır Çocukları ekibi tarafından yürütülmektedir.

E-posta: tadya.bilgi@gmail.com
Web sitesi: www.tahtaciorencik.org

Reklamlar

One response to “Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) – Tanıtım

  1. Geri bildirim: Kardeş Bitkiler – İletişim ve Ürünler | Aracısız Doğal Ürün Ağı (ADA)