Üç Elma Doğal Tarım (Hüseyin Genç) – Ürün açıklamaları

Bütün ürünlerimiz gibi buğday ürünlerimiz de (üveyik buğdayı, bulgur, tam un, beyaz un, yarma, erişte, tarhana) bütünüyle doğal tarım ürünleridir ve geleneksel yöntemlerle, büyük bir özen ile hazırlanmaktadır. Üveyik buğdayımız, bölgemizde yüzyıllardan beri üretimi yapılan bir buğdaydır. Beğenilen, aranılan bir tür olup bulgur yapımında, tarhana yapımında, erişte ve ekmek yapımında kullanılan orta sertlikte bir buğdaydır. Üstün niteliklerine rağmen bu buğday türü de bölgemizi terk etmek üzeredir. Bölgemiz köylerinde üretilen kimi buğday türlerinin uluslararası yarışmalarda birincilikler kazandığı kayıtlıdır. 

Sebzelerimizin ve tahıllarımızının ekiminde ve yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal gübre, organikler de dahil hiçbir katkı, hayvansal gübre, bitki destek ürünleri, yabani ot ilacı, bitki hastalıkları ile ilgili ilaçların hiçbiri kullanılmamıştır.

Kara üzüm ürünlerimiz (üzüm suyu, sirke, pekmez, üzüm çekirdeği), kendi  bağlarımızdan hasat ettiğimiz üzümlerden üretilmektedir. Söz konusu bağ kütüklerinin öyküsü Anadolu’da yaşamış olan Hattiler ve Hititler’e dayanmaktadır. Üzüm kütükleri ve bağlar yüzlerce yıldır geleneksel-doğal yöntemlere göre yetiştirilmiş, çoğaltılmış ve günümüze kadar getirilmiştir. Bağcılıkta hiçbir kimyasal gübre, tarım ilacı, destek ürünler ve motorlu araç kullanılmamaktadır. Bağlar ayrıca karayollarından da çok uzaklardadır. Bağlar geleneksel yöntemlerle işlenmekte ve bakılmakta olup, bağ bozumu tam vaktinde yapılmaktadır.

Sebzede ve meyvede olduğu gibi buğday tarımında tam doğal tarıma geçmiş durumdayız, bu nedenle, üretimimiz olan yerel tohum üveyik buğdayımız diğer tüm ürünlerimiz için, ulusal ve uluslararası gözetim firmaları aracılığı ile yaptırılacak tüm tahlillere açığız. Tahlil sonuçlarının tam doğal tarım kriterlerine/uluslararası standartlara uyumsuzluğu halinde tüm giderlerin tarafımdan
karşılanacağının bilinmesini isterim.

Üretim süreçlerimiz ve yöntemlerimizle ilgili bilgi edinmek isteyen herkesi köyümüzde ve üretim alanlarımızda ağırlamaktan mutlu oluruz.

Kara üzüm suyu
Cam kavanozda 1 litre

Kara üzüm suyunun çıkarılması geleneksel yöntemlerle olup, içerisine bir miktar üzüm çekirdeği ve üzüm kabukları da katılarak elde edilmektedir. Tam süzgeçten geçirilmemekte, düşük ısıda konserve edilmektedir. Kara üzüm suyunun çıkarılması sırasında olsun, şişelenmesi sırasında olsun hiçbir kimyasal ve koruyucu tatlandırıcı kullanılmamıştır. Bu ürün sadece üzüm suyudur. Şişe dibinde az miktarda tortu olması normal olup, bu tortu üzüm çekirdeği ve üzüm kabuğu tortusu ve kristalize olmuş üzüm şekeridir. İçilmeden önce çalkalanması soğuk içilmesi hatta bir miktar içme suyu ile sulandırılarak içilmesi önerilir. Şişenin ağzı açıldıktan sonra buzdolabı normal raflarında bir hafta ilk günkü halini korur, normal olarak ilk 5 gün içersinde tüketilmesi uygundur. Son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren bir yıldır. Kendi şişesinde, güneş ışığından uzak, loş ortamda saklanması önerilir.
 

Kara üzüm sirkesi
250 cl lik cam şişede

Kara üzüm suyundan az miktarda üretilir ve üretim aşamasında hiçbir kimyasal ve destek ürün kullanılmaz. Enzimsiz soğuk sistem ile (uzun sürede) yüzde yüz kara üzüm suyundan üretilir. Bez süzgeçten geçirilmiş olup, pastörize edilmemiştir. Koruyucu içermez. Şişe dibinde tortu yapabilir. Son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren bir yıldır. Güneşten korunması ve serin ortamda tutulması önerilir.
 

Kara üzüm pekmezi
250 cl lik cam şişede

Doğal yöntemlerle, kimyasal, mekanik ve ışık kirliliğine uğratılmadan üretilen kara üzümlerin suyundan az miktarda üretilir. Üretim aşamalarında hiçbir kimyasal ürün ve katkı maddesi kullanılmaz. Düşük ısıda kalaylı bakır tavalarda, tava dibi tutturulmadan üretilen doğal temiz bir üründür. Üretim gününden belli bir süre sonra meyve şekeri kristalize olmaya başlar ve pekmez akışkanlığını kaybeder. Bu durumda pekmez şişesinin ılık suda bir süre tutulması uygun olur. Şişesinde ve güneş ışığından uzak ortamda korunduğnda kullanım ömrü iki yıldır.
 

Kara Üzüm Çekirdeği
Bez ve kağıt torbada 100 gr

Kara üzüm salkımlarının geleneksel yöntemlerle ezilmesi sonucu ortaya çıkar. Bu ürünün elde edilmesi sırasında hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanılmaz. Üzüm taneleri kabukları ile birlikte korunup saklanmakta, sunum sırasında ya olduğu gibi sunulmakta veya sunumdan bir iki gün önce el değirmeninde öğütülerek pamuktan dokunmuş kumaşlarda paketlenmektedir. Ürünün hava alması sayesinde mantar ve küf oluşumu engellenir. Üretim ve paketleme aşamalarında hiçbir kimyasal koruyucu, katkı maddesi, tarım ilacı (kükürt dahil) kullanılmamıştır. Torbasında, havadar ve kokudan uzak ortamda saklanması ve kısa sürede tüketilmesi önerilir.
 

Tarhana (tam buğday unundan)
Bez ve kağıt torbada 0.5 kg

Çankırı İli Yapraklı İlçesi Tatlıpınar ve Doğanbey Köylerinde ve bölgemizin diğer kırsal köylerinde yüzyıllardır geleneksel yöntemlerle ailelerin hazırlamış olduğu,vazgeçilmeyen kültürel bir çorba yapım malzemesidir. Özellikle bölgemizde tarhana Ağustos ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Bunun nedeni üründe kullanılan malzemelerin en iyi ve sağlıklı olanlarının bu aylarda bolca bulunması ve mevsim şartlarının uygun olmasıdır. Tarhana bölgemizde üveyik buğdayından, sırf tarhana için öğütülen özel undan yapılır. Mevsimin en iyi doğal üretim domatesleri, biberleri, nanesi, doğal süt ve yoğurdu ve baharatlarıyla temiz ortamlarda hazırlanan bir üründür. Sofralarımızda olması çok istenilen ve sevilen tarhana çorbası için bölgemiz yaşlıları,biraz da özlemle olsa gerek, “kırk-elli yıl önce kahvaltımızın ana yiyeceği tarhana çorbası idi, şimdiki kahvaltıları bilmezdik, sağlıklıydık” derler. Yöresel tarhanamızın hazırlanması sırasında temizlik ve hijyene önem verilerek temiz bir ürün ortaya konulmuştur. Üretimin hiçbir aşamasında hiçbir kimyasal katkı maddesi veya koruyucu kullanılmamıştır. Sunulan ürün mevsimsel olup ve sınırlı miktarda sunum yapılır. Ertesi yıla ürün bırakılmaz. Kendi orijinal torbasında, rutubetsiz ve temiz ortamda korunması önerilir. Tarhana çorbasının yöresel pişirilme tarifleri hakkında e-posta ile bilgi verilir.
 

Erişte (tam buğday unundan)
Bez torbada 0.5 kg

Yöremizde yetiştirilen üveyik buğdayının taş değirmende öğütülmesi sonucu elde edilen tam buğday unundan temiz ortamda hazırlanan,  hazırlanmasında doğal köy yumurtası, kristal tuz, doğal kaynak suyu kullanılani, temiz, özlü, lezzetli bir ürünümüzdür. Ürün içeriğinde kimyasal madde, destek ürünler, koruyucu maddelerin hiçbiri bulunmaz. Üretim tarihinden itibaren bir yıl içinde tüketilmelidir. Kendi orijinal torbasında, rutubetten uzak ve havadar ortamda saklanması önerilir.
 

Tam Çavdar Unu
Bez torbada 0.5 kg

Bölgemiz kırsalında çok az miktarda yetiştirilen çavdarın taş değirmende öğütülmesi sonucu elde edilen tam çavdar unudur. Üründe kimyevi ürünler, destek ve koruyucu maddelerin hiçbiri bulunmaz. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içersinde tüketilmesi önerilir. Kendi torbasında saklanması, rutubetsiz ve kokusuz ortamda korunması, beton ve taş zemin üzerine konulmaması, karton kağıt veya doğal ağaç veya tahta üzerine konularak saklanması önerilir.
 

Tam Buğday Unu (Üveyik Buğdayından)
Bez torbada 0.5 Kg

Bölgemiz kırsalında yetiştirilen üveyik buğdayının taş değirmende öğütülmesi sonucu elde edilen tam buğday unudur. Üründe kimyevi madeler, destek ve koruyucu maddelerin hiçbiri bulunmaz. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içersine tüketilmesi önerilir. Kendi torbasında saklanması, rutubetsiz ve kokusuz ortamda korunması, beton ve taş zemine konulmaması, karton kağıt veya doğal ağaç veya tahta üzerine konularak saklanması önerilir.
 

Beyaz Un (Üveyik Buğdayından)
Bez torbada 0.5 kg

Bölgemiz kırsalında yetiştirilen üveyik buğdayının taş değirmende öğütülmesi sonucu elde edilmiştir. Üründe kimyevi madeler, destek ve koruyucu maddelerin hiçbiri bulunmaz. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içersine tüketilmesi önerilir. Kendi torbasında saklanması, rutubetsiz ve kokusuz ortamda korunması, beton ve taş zemine konulmaması, karton kağıt veya doğal ağaç veya tahta üzerine konularak saklanması önerilir.
 

Tam Arpa Unu
Bez torbada 0.5 kg

Bölgemiz kırsalında yetiştirilen yerel arpanın taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tam arpa unudur. Ürün içeriğinde hiçbir kimyasal katkı maddesi ve koruyucu bulunmaz. Bölgemizde bir zamanlar arpa unu sıkça kullanılmakta iken son yıllarda neredeyse arpa ekimi üretimden kalkmış durumdadır. Bölge insanı sadece kendi gereksinmeleri için arpa ekimi yapmaktadır. Bu durum, kimi geleneksel ürün çeşitlerinin yok olmasına ve unutulmasına neden olmaktadır. Binlerce yıl Anadolu’da yaşamış, bir İmparatorluk kurmuş olan Hitit halkının arpa ununu çok kullandıkları hususunda ve yine arpa ununu ekmek ve bira yapımında kullandıklarına dair yayınlar bulunmaktadır. Arpa unu ile yapılan ekmek çeşitleri hakkında e-posta ile bilgiler verilir. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içinde tüketilmesi uygun olur.Kendi orijinal torbasında saklanması ve rutubetsiz ve temiz ortamda korunması önerilir.
 

Üveyik Buğdayı (Yerel çeşit)
Bez torbada 0.5 kg

Üveyik buğdayı ile ilgili bir tarif vermeden edemeyeceğim: Örneğin bir su bardağı buğday yıkandıktan sonra üç dört bardak su ile ıslatılmaya bırakılır. Bir gün veya bir gece ıslı kalır. Islatılmış buğday tencereye alınır, üstünü örtecek ve iki-üç parmak geçecek kadar su konur. Kısık ateşte haşlanan buğday soğutulduktan sonra salatalarda, çorbalarda, sade olarak veya çeşitli soslar eşliğinde hazırlanarak yenebilir. Hazırlanan bu ürün cam kaplara konularak buzdolabı normal raflarında bir hafta boyunca saklanabilir. Üveyik buğdayı ayıklanmış, temizlenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiş olup, koruma amaçlı da olsa hiçbir kimyasal kullanılmamıştır. Buğdayımız ayrıca ruşeym yönünden de zengindir. Üveyik buğdayı, buğday çimi üretmeye de çok uygun olup bir çay kaşığı üveyik buğdayı ile çok güzel buğday çimini kendi evinizde üretebilirsiniz. Konu ile ilgili detay bilgiler e-posta ile isteyenlere ulaştırılır. İyi korunduğunda kullanım süresi uzundur; bölgemizde bir sınır konulmamaktadır. Kendi orijinal torbasında, rutubetten uzak ve havadar ortamda saklanmalıdır. Beton ve taş zemin üzerine bırakılmamalıdır. Torbanın altına kalın karton veya doğal ağaç veya tahta parçası konulması önerilir. Uzun süre tutulacaksa torba içine az miktarda yemeklik tuz konulması önerilir.
 

Bulgur (Üveyik buğdayından)
Bez torbada 0.5 Kg

Aşurelik üveyik buğdayının ayıklanıp, yıkanıp, kaynatıldıktan sonra taş değirmende kırdırılması sonucu elde edilir. Büyük emek gerektiren, özenle hazırlanan geleneksel bir ürünümüzdür. Üretim tarihinden itibaren bir yıl içinde tüketilmesi önerilir. Besin değerlerini koruyabilmesi için teslimden hemen önce kırılıp gönderilir. Ürünün kendi paketinde, soğuk ve rutubetten uzak ortamda, karton veya ahşap üzerinde tutulması önerilir.
 

Aşurelik buğday
Bez torbada 0,5 kg

Yarma
Bez torbada 0,5 kg

Arpa (Kavuzlu)
Bez torbada 0.5 Kg

Arpa (kavuzu alınmış, aşurelik)
Bez torbada 0.5 Kg

Elma sirkesi (Amasya elmasından)
250 cl lik cam şişede
500 cl lik cam şişede
1000 cl lik cam şişede

Elma sirkesi (temizlik amaçlı)
1000 cl lik cam şişede

Amasya elması (Eylül ve sonrası)

Amasya elması kurusu (cips) (Ekim ayında)
100 gr bez ve kağıt torbada 

Pembe Domates Salçası
Cam kavanozda 750 gr

Pembe Domates Suyu
Cam şişede 1 lt

Alıç Marmelatı
Cam kavanozda 21 cl (ortalama 180 gr)

Yabani Kuşburnu Meyvesi (Granül)
Bez ve kağıt torbada 100 gr

Mayıs Papatyası
Bez ve kağıt torbada 50 gr

Alıç Çiçeği
Bez ve kağıt torbada 50 gr

Nane yaprak (kuru yaprak)
Bez ve kağıt torbada 20 gr

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.