Üç Elma Doğal Tarım (Hüseyin Genç) – Tanıtım

Temas: Hüseyin Genç
Ankara adresi: Duyu sok. No:18/1 Yildiz/Cankaya
Köy Adresi: Doğanbey Köyü, Yapraklı/ÇANKIRI
E-posta: huseyingenc1955@gmail.com
Cep telefonu: 0546 422 87 40
Web sitesi: http://www.ucelmadogaltarim.com/
Hesap Bilgileri:
Hüseyin GENÇ
T. C.  Ziraat Bankası Ankara Yenişehir Şubesi,
Hesap No: 0471 402837375001
IBAN: TR87 0001 0004 7140 2837 3750 01
Posta Çeki Hesap No:  06099477

 

Merhabalar,

Çankırı İli Yapraklı İlçesi Tatlıpınar Köyü’nde 1955 yılında doğdum. İlkokulu köyümde tamamladım. Orta öğretim ve yüksek öğretimimi Çankırı ve Ankara’da tamamlayıp 25 yıl gibi bir süre kamu hizmetinde çalışarak 2000 yılında emekli oldum. Hiç bir zaman kopmadığım köyümde çalışmalara başladım. Doğanbey ve Tatlıpınar köylerinde bulunan topraklarımızda küçük ölçekli ekolojik tarım yapmaktayım.

Köylerimiz Kızılırmak nehrinin kollarından biri olan Acıçay Vadisi içerisindedir. Rakım 957 m. olup, topraklarımız alçı taşı ve jips yönünden zengindir. Çevremizde doğamızı kirletecek hiç bir tesis bulunmamaktadır. Ayrıca modern tarım yapılmadığından ve yoğun işlenmediğinden toprak dinç ve temizdir.

Aile olarak uzun yıllardan beri özellikle Amasya elması yetiştiriciliği ve bağcılık yapmaktayız. Bundan 35-40 yıl önceleri topraklarımızda geleneksel tarım yapılmakta iken 60lı yıllardan sonra kırsalımız boşalmış tarım neredeyse durma noktasına gelmiştir. Köy okullarımız kapanmış çocuksuz, gençsiz köyler durumuna gelmiştir. Yıllar önce bu toprağa tutunmuş yurt edinmiş meyve ve sebzelerimiz, bağlarımız birer birer yok olup gitmektedir. Kırsalımız gün geçtikçe insansızlaşmaktadır, yüzlerce elma ağacı kesilip yok edilmekte, bağlar sökülmekte veya kaderine terk edilmektedir. Geleneksel üretim geleneksel besinler, ne varsa yok olup gitmektedir. Köyde kalan çok az sayıdaki insanlarda kent markentlerinden gereksinmelerini karşılar duruma gelmişlerdir. Atalarımızdan gelen geleneği sürdürmek, topraklarımızı ıssızlaştırmamak, doğamızın korunmasına katkı sağlamak, kentlere sıkışmamak ve en önemlisi, gelecegimiz çocuklarımıza temiz ürünler sunabilmek için kırsalımızı terk etmemeye çalışmaktayım.

Geleneksel yöntemlerle yetiştirdiğimiz meyve bahçeleri, kökeni Hattilere ulaşan bağcılık işleri ve küçük ölçekli bahçe işleri ile uğraşmaktayım. Son bir iki yıldır Bilge Masanobu Fukuoka’dan yararlanarak meyve bahçesi bakımı tekniğini uyguluyorum. Bu yıl da bahçe iş ve işlemlerini bilge ustanın yol gösterdiği şekilde yapmayı planlamaktayım. Eylül, ekim aylarında ekim yapacağım toprak yüzeyini ekin sapları ile kapladım. Sürümsüz ekim yapmayı planlamış bulunuyorum. Yüz kadar tam yetişmiş Amasya elması ağacı, bir o kadar bu yıllarda meyve verecek elma ağacı, iki dönüm kadar bağımız var. Küçük ölçekli bahçemizde de geleneksel yöntemlere göre ekim ve hasat yapmaktayız. Amasya elması yetiştirme aşamasının hiç bir evresinde kimyasal gübre, ilaç ya da besin destek ürünleri kullanılmamakta olup, kırsalda olmasından dolayı çevresel faktörlerden de etkilenmemektedir. Bağlarımız yüzyıllardan beri hiç bir değişikliğe uğramamış olup, kökenleri Hattilere dayanmakta ve Kalecik Karası üzümlerinin ataları olduğu ifade edilmektedir. Yine bağlarımızda kesinlikle kimyevi gübre, tarım ilacı ve destek ürünler kullanılmamakta, ayrıca işçilik de elle yapılmaktadır.

Elmalar ya dalında ağaç hesabıyla, veya toptan pazarlanmaktadır. Grup üyelerimiz gereksinmelerini Ağustos ayı içersinde bildirmeleri halinde ağaç başı veya kg bazında en ekonomik fiyattan ister yerinde ister adrese teslim şeklinde sunumu yapılabilecektir. Meyve bahçesini görmek, gezmek, toprak işlemek isteyen veya kendi meyvesini gereksinmesi kadar toplamak istiyorum diyen üyelerimize kolaylıklar tanınacaktır. Yine bağ bozumu sırasında da isteyen grup arkadaşlarımıza üzüm temini yapılabilecektir.

Kasım ortalarından Mart başına kadar Ankara’da ikamet etmekteyim. Evim Sincan Fatih mahallesindedir. Ankara ile köy arasında gidip gelmekteyim. Talep gelmesi halinde ürünleri herhangi bir günde Ankara’da belirlenecek adrese teslim edebilirim.

Doğanbey Köyünde iki katlı ahşap, eski tip İç Anadolu ev özelliklerini taşıyan bir evi dört-beş yıl uğraşı sonucunda yenileştirilerek sıhattli, otutulabilir duruma getirdim. Evimde içme suyu, tuvaletler banyo, hamam, büyükçe oturma salonu ve beş oda yaşamaya uygundur. Köyde sabit telefon ve internet erişimi mevcut olup ayrıca kanalizasyon sistemi de mevcuttur. En yakın sağlık ocağı köye 8 km mesafede olup köy ile Çankırı il merkezi arası 27 km dir. Ev 800 m2 arsa içinde olup, kiraz ağaçları, dut ağaçları, çam ağaçları ve üzüm bağı mevcut olup, birikim ve deneyimlerimizi paylaşabilecegimiz dostları geleneksel Anadolu konukseverliği ile eşim, ben ve kızım ile birlikte konuk etmekten mutlu oluruz.

İyi tarıma, temiz üretme ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesine az da olsa bir atkımız olursa bundan ailece mutlu olacağız.

Sevgilerimle,

Hüseyin Genç

Mart 2011 Bilgilendirme notu

Doğa Dostu Kardeşlerimize,

Doğanbey/Tatlıpınar köylerinde bulunan küçük ölçekli topraklarımızın bir bölümünde az da olsa doğal tarım yapmaktayız. Yedi dönüm toprak üzerinde iki yüz adet Amasya elma ağacı, karışık meyve ağaçları ve bir bölümü henüz genç meyve ağaçları var, bir iki yıl sonra meyve vermeye başlayacaklar. Kırsal arazide, toprağı sürmeden, suni gübre, tarım ilacı, ot ilacı kullanmadan, suni organik gübre, büyükbaş hayvan gübresi (nadiren güvercin gübresi ve çok az keçi gübresi hayvan gübresi olarak kullanılır) ve tarım ilaçları kullanmadan üretim yapıyoruz. Bahçede doğal denge kurulmuş durumdadır. Toprak yüzeyi bölgede bulunan her cins otla kaplı olduğundan börtü böcek dengesi korunmaktadır ve doğal tarıma uygun hale gelmiştir. Toprak yapısı kendiliğinden jipslidir.

Doğa ve Çocuk grubu ziyareti, Doğal Besin, Bilinçli Beslenme Grubumuzun Ziyareti ve Fotoğraflar ÜÇ ELMA DOĞAL TARIM ve SAĞLIKLI YAŞAM Facebook grup sayfamda ve ayrıca ÇocukVeDoğa Web sayfalarından görülebilir.

Altı dönüm civarında bir bağımız vardır. Bağ kütüklerimizin öyküsünün Hatti-Hititler dönemine uzandığı düşünülmektedir. Bağımızda da hiçbir çeşit suni gübre, hayvansal gübre, tarım ilacı, ot ilacı, yapay organik gübre, tarım ilacı ve kükürt kullanılmamakta, motorlu araç girmemekte, işçilik elle yapılmaktadır.

Sebze yetiştirmiş olduğumuz toprağımız daha da küçük; iki buçuk dönüm kadardır. Burada da ekin sapları arasında, börtü böcek arasında sürmesiz, hiçbir suni gübre, tarım ilacı, ot ilacı, hatta yapay organik katkılar dahil kullanmadan sebze yetiştiriyoruz. Sebze tohumlarımız bölgesel ve yerel tohumlar olup, susuzluğa ve hastalıklara dayanıklıdır. Yine de kimi zaman doğal hava şartlarından çokça etkilenmekteyiz. Örneğin geçen sezon doludan çok etkilendik. Kimi yıllarda bitki hastalıkları zarar verebiliyor; geçen sezon bunu biberde yaşadık. Döngüler halinde zaman zaman sebze hastalıklarını yaşıyoruz, kalanlar bize yetiyor.

Üveyik buğdayını yetiştirdiğimiz toprak yüzölçümü otuz dönüm civarında olup, dönüşümlü ekim yapılmaktadır. Üveyik buğdayımız da yerel tohum olup Anadolu’nun en eski buğday türlerindendir. Buğdayımızın ekiminde de 100 kg buğday tohumuna 1 kg kadar sönmüş kireç kullanılmış, ot ilacı, tarım ilacı, suni gübre, yapay organik gübreler, hayvansal gübre kullanılmamıştır. (Ürünle ilgili detay bilgi ürün tanıtım dosyamda kayıtlıdır.)

Doğa dostu kardeşlerimize gerçek gıdayı sunabilmek için, tohumdan sofraya, temiz, iyi, adil gıda felsefesi doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Bize kadar ulaşan yerel tarım yöntemlerini de esas alarak ve Fukuoka Usta’nın tarım metodunu (Ekin sapı devrimi) kullanarak, bu coğrafyamızı yurt edinmiş bitkilerimizi, meyvelerimizi, sebzelerimizi, börtü böceğimizi korumaya çalışıyoruz. Ulusal ve uluslar ötesi şirketlerin dayatmalarına karşı temiz, güvenli, adil gıda üretiminin en küçük parçası olarak doğal tarım yapmaya ve çocuklarımıza, sizlere tertemiz, iyi, güvenli lezzet ve tatları ulaştırmaya çalışıyoruz.

Çocuklarımız için güzel bir gelecek, toprağı, suyu, havayı kirletmeden yerel kültürümüzden az da olsa bir şeyler verebilmek ve bu değerleri paylaşabilmek Genç ailesini mutlu edecektir.

Bu güne değin vermiş olduğunuz katkılardan dolayı doğa dostu kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Sevgilerimizle.

NOT: Ne yediğimizi bilmek hakkımızdır. Sunumu yapılan ürünlerle ilgili tüm ayrıntı bilgiler ürün dosyamda kayıtlı olup, ekimi yapılan sahalarımız, doğa dostu kardeşlerimiz tarafından her zaman ziyaret edilebilir.

ÜRÜN AÇIKLAMALARIMIZ

Bütün ürünlerimiz gibi buğday ürünlerimiz de (üveyik buğdayı, bulgur, tam un, yarma, erişte, tarhana) bütünüyle doğal tarım ürünleridir ve geleneksel yöntemlerle, büyük bir özen ile hazırlanmaktadır. Üveyik buğdayımız, bölgemizde yüzyıllardan beri üretimi yapılan bir buğdaydır. Beğenilen, aranılan bir tür olup bulgur yapımında, tarhana yapımında, erişte ve ekmek yapımında kullanılan orta sertlikte bir buğdaydır. Üstün niteliklerine rağmen bu buğday türü de bölgemizi terk etmek üzeredir. Bölgemiz köylerinde üretilen kimi buğday türlerinin uluslararası yarışmalarda birincilikler kazandığı kayıtlıdır. 

Sebzelerimizin ve tahıllarımızının ekiminde ve yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal gübre, organikler de dahil hiçbir katkı, hayvansal gübre, bitki destek ürünleri, yabani ot ilacı, bitki hastalıkları ile ilgili ilaçların hiçbiri kullanılmamıştır.

Kara üzüm ürünlerimiz (üzüm suyu, sirke, pekmez, üzüm çekirdeği), kendi  bağlarımızdan hasat ettiğimiz üzümlerden üretilmektedir. Söz konusu bağ kütüklerinin öyküsü Anadolu’da yaşamış olan Hattiler ve Hititler’e dayanmaktadır. Üzüm kütükleri ve bağlar yüzlerce yıldır geleneksel-doğal yöntemlere göre yetiştirilmiş, çoğaltılmış ve günümüze kadar getirilmiştir. Bağcılıkta hiçbir kimyasal gübre, tarım ilacı, destek ürünler ve motorlu araç kullanılmamaktadır. Bağlar ayrıca karayollarından da çok uzaklardadır. Bağlar geleneksel yöntemlerle işlenmekte ve bakılmakta olup, bağ bozumu tam vaktinde yapılmaktadır.

Sebzede ve meyvede olduğu gibi buğday tarımında tam doğal tarıma geçmiş durumdayız, bu nedenle, üretimimiz olan yerel tohum üveyik buğdayımız diğer tüm ürünlerimiz için, ulusal ve uluslararası gözetim firmaları aracılığı ile yaptırılacak tüm tahlillere açığız. Tahlil sonuçlarının tam doğal tarım kriterlerine/uluslararası standartlara uyumsuzluğu halinde tüm giderlerin tarafımdan
karşılanacağının bilinmesini isterim.

Üretim süreçlerimiz ve yöntemlerimizle ilgili bilgi edinmek isteyen herkesi köyümüzde ve üretim alanlarımızda ağırlamaktan mutlu oluruz.

Reklamlar

2 responses to “Üç Elma Doğal Tarım (Hüseyin Genç) – Tanıtım

  1. Geri bildirim: Kardeş Bitkiler – Ürünler | Aracısız Doğal Ürün Ağı (ADA)

  2. Geri bildirim: Üç Elma Doğal Tarım Çiftliği – Ürünler | Aracısız Dogal Ürün Ağı