Bayramiç Yeniköy – Tanıtım

Temas: Mustafa Alper Ülgen (Balıkçı)
Cep: 0 532 677 41 07
E-posta: mustafaalperulgen@hotmail.com
Web sitemiz: http://www.bayramicyenikoy.com/
Hesap Bilgileri:
Mehtap Ülgen
Akbank, Bursa, Koğukçınar Şubesi
IBAN: TR420004601189888000003275

Biz Bayramiç Muratlar köyünün Yeniköy mevkisinde 50 dönüm arazimizde kendi kendine yeten, permakültür felsefesi ile hareket eden, doğal tarım uygulamaları yapan yerel tohumlara ve üretimlere sahip çıkan bir köy kurma girişimiyiz.

Bir taraftan taş evlerimizi onarırken, bir taraftan da tarımsal faliyetleri organize ediyoruz. Kavlıca, sarı buğday, karakılçık, havran kızılcası, ziveng buğdayı gibi anadolunun yok olamaya başlayan yerel buğdaylarına sahip çıkmak için 15 dönüm arazimize ekim gerçekleştirdik. Bakla, bezelye, mercimek ektik ve yaklaşık 3 dönüm sulanabilir arazimizde de yerel tohumlarımızla sebze bostanı yaptık. Fidelerimizi çevremizdeki köylü komşularımızla da paylaşıyoruz,  zaten sera ve tohum ekimini  köylü komşularımızla hep beraber yapıyoruz.

Kimyasal  ilaç ve suni gübre kullanmıyoruz. Tamamen doğal gübreler ve kardeş bitkiler yöntemini uyguluyoruz. Bu arada meyva bahçelerimiz içinde fidan üretimlerimiz devam ediyor. Haziran

Köyümüzde geleneksel üretimi artırmak ve desteklemek için özellikle kadınlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Yerel tohumların devamı, geleneksel üretimlerin sürmesi, ilaçsız, gübresiz tarım yapılması, tam buğday ekmeği yapımı, doğal bal ve keçi peyniri üretimlerini destekliyor ve teşvik ediyoruz. Ve tüm bu faaliyetleri çevremizdeki dostlarla birlikte yapmaya çalışıyoruz.

Daha şimdiden kadınlar tavuk sayısını ve yumurta üretimlerini arttırmaya başladı. Yerli sarı buğday ekimi çoğaldı. Sebze ekimi arttı ve yerel tohumlarla yapılmaya başlandı. Biz bir kurul oluşturduk ve ilaçsız gübresiz üretim yapacak kadınların ürünlerini değerlendireceğimizi toplantılarda söyledik. Bazı şartlar koyduk ve uygulayacağız. Bu şartlar:

  • Yerel Tohum,
  • İlaç yok,
  • Sunni gübre yok.

Zaten sebze üretimi yapan kadınlar ilaç tan ve suni gübreden pek ilgili değiller ve bilmiyorlar. İşin içine erkekler girdimi onlar çok şey biliyorlar. O yüzden önce kadınlarımızla başlıyoruz dönüşmeye … Çalışmalarımıza katılan kadınlarımızın bilgilerini ve hikayelerini de hazırlıyoruz ve sizlerle paylaşacağız. Ekmek, bulgur, salça ve diğer üretimlerin görsellerini paylaşacağız. İsterseniz ürünlerini yediğiniz annelerimizi köyümüzde ziyaret edebilir, misafir olabilirsiniz.

Çalışmalarımızın bir başka ve önemli boyutu da şu; bölgede devam eden altın arama çalışmalarına karşıyız ve karşı duran köylülerle dayanışma sağlıyoruz, bu bağlamda ürün paylaşımından gelecek ekonomik gelir, bu karşı duruşun gelişmesini de sağlayacak..

Sevgiler.

Reklamlar

One response to “Bayramiç Yeniköy – Tanıtım

  1. Geri bildirim: DBB Üreticileri Listesi | Doğal Besin, Bilinçli Beslenme