Bayramiç Taş Değirmen – Tanıtım

Temas: Mustafa Alper Ülgen (Balıkçı)
Cep: 0 555 8980523
E-posta:bayramictasdegirmen@gmail.com

Hesap Bilgileri:
Mehtap Ülgen
Is Bankasi Canakkale Bayramic  Şubesi
IBAN: TR980006400000123100314912

2018 Ocak Güncel  haberler.

İlk bilgi paylaşımından sonra yedi koca yıl geçmiş, yani aşağıdaki satırlar yedi yıl önce yazıldı.

Şimdi ne durumdayız neler yapıyoruz kısaca anlatmak gerekirse.

Temiz, adil ve iyi gıdalar üretmeye, yerel tohumlarımızı çoğaltmaya devam ediyoruz.

Çevremizdeki köylülerle birlikte işler yapmaya, farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz.

Özelikle buğday konusunda uzmanlaştık, 30 ayrı yerel buğday çeşidini yaklaşık 400 dönüm arazide ekerek hem yerel çeşitleri çoğaltıyor, hem de son derece değerli un, bulgur ve benzeri gıdalar üretiyoruz.

Ot ve böcek ilaçlarını kesinlikle kullanmıyoruz, çıkan mahsülü bir sonraki seneye tohum ayırıp, kalan kısmı ile taş değirmende tam buğday unları yapıyoruz.

Atalık sarı buğdayımızdan bulgur yapıyoruz.

Tüm bunların yanında doğaya ve çevremizdeki köylülere saygı içinde yaşamaya, bölgemizde ekoloji mücadelesi vermeye ve umut etmeye devam ediyoruz.

Ürettiğimiz gıdalar hakkında bilgi almak ve ürün listemizi görmek  isterseniz, bayramictasdegirmen@gmail.com adresimize yazabilir yada telefon ile arayabilirsiniz

Sevgiler

Ocak 2018

Bayramiç Taş Değirmen ekibi adına

Mustafa Alper Ülgen

 

Haziran 2011

Biz Bayramiç Muratlar köyünün Yeniköy mevkisinde 50 dönüm arazimizde kendi kendine yeten, permakültür felsefesi ile hareket eden, doğal tarım uygulamaları yapan yerel tohumlara ve üretimlere sahip çıkan bir köy kurma girişimiyiz.

Bir taraftan taş evlerimizi onarırken, bir taraftan da tarımsal faliyetleri organize ediyoruz. Kavlıca, sarı buğday, karakılçık, havran kızılcası, ziveng buğdayı gibi anadolunun yok olamaya başlayan yerel buğdaylarına sahip çıkmak için 15 dönüm arazimize ekim gerçekleştirdik. Bakla, bezelye, mercimek ektik ve yaklaşık 3 dönüm sulanabilir arazimizde de yerel tohumlarımızla sebze bostanı yaptık. Fidelerimizi çevremizdeki köylü komşularımızla da paylaşıyoruz,  zaten sera ve tohum ekimini  köylü komşularımızla hep beraber yapıyoruz.

Kimyasal  ilaç ve suni gübre kullanmıyoruz. Tamamen doğal gübreler ve kardeş bitkiler yöntemini uyguluyoruz. Bu arada meyva bahçelerimiz içinde fidan üretimlerimiz devam ediyor. Haziran

Köyümüzde geleneksel üretimi artırmak ve desteklemek için özellikle kadınlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Yerel tohumların devamı, geleneksel üretimlerin sürmesi, ilaçsız, gübresiz tarım yapılması, tam buğday ekmeği yapımı, doğal bal ve keçi peyniri üretimlerini destekliyor ve teşvik ediyoruz. Ve tüm bu faaliyetleri çevremizdeki dostlarla birlikte yapmaya çalışıyoruz.

Daha şimdiden kadınlar tavuk sayısını ve yumurta üretimlerini arttırmaya başladı. Yerli sarı buğday ekimi çoğaldı. Sebze ekimi arttı ve yerel tohumlarla yapılmaya başlandı. Biz bir kurul oluşturduk ve ilaçsız gübresiz üretim yapacak kadınların ürünlerini değerlendireceğimizi toplantılarda söyledik. Bazı şartlar koyduk ve uygulayacağız. Bu şartlar:

  • Yerel Tohum,
  • İlaç yok,
  • Sunni gübre yok.

Zaten sebze üretimi yapan kadınlar ilaç tan ve suni gübreden pek ilgili değiller ve bilmiyorlar. İşin içine erkekler girdimi onlar çok şey biliyorlar. O yüzden önce kadınlarımızla başlıyoruz dönüşmeye … Çalışmalarımıza katılan kadınlarımızın bilgilerini ve hikayelerini de hazırlıyoruz ve sizlerle paylaşacağız. Ekmek, bulgur, salça ve diğer üretimlerin görsellerini paylaşacağız. İsterseniz ürünlerini yediğiniz annelerimizi köyümüzde ziyaret edebilir, misafir olabilirsiniz.

Çalışmalarımızın bir başka ve önemli boyutu da şu; bölgede devam eden altın arama çalışmalarına karşıyız ve karşı duran köylülerle dayanışma sağlıyoruz, bu bağlamda ürün paylaşımından gelecek ekonomik gelir, bu karşı duruşun gelişmesini de sağlayacak..

Sevgiler.  2011 Haziran

***************************************

Reklamlar

One response to “Bayramiç Taş Değirmen – Tanıtım

  1. Geri bildirim: DBB Üreticileri Listesi | Doğal Besin, Bilinçli Beslenme