Urla Hasat (Sibel Yazgan) – Ürün Açıklamaları

Urla Hasat Çiftliğinde yetişen zeytin, aromatik bitkiler, meyveler ve endemik bitkilerimizin tamamı Organik Sertifikasyon kuruluşu CERES tarafından denetleniyor.

Çiftliğimiz vadi içerisinde ve çevresinde tarım arazisi yok. Dolayısıyla çevre bahçelerde de herhangi bir ilaçlama söz konusu değil. İstenildiği taktirde sertifikayı da paylaşabiliriz.

Zararlılarla mücadele; DBB’nin üreticiler sayfasında Urla Hasat Çiftliği Tanıtım sayfasında belirttiğim gibi zeytin ağaçlarına yılda üç defa göktaşı atıyoruz. Organik içerikli. Zeytin sineğine karşı mücadeleyi zeytin dalına tuzak asarak yapıyoruz. Dolayısıyla ağaca ve toprağa herhangi bir kimyasal kullanmıyoruz.

Gübreleme; Hayvanlarımızı, nadas olarak bıraktığımız arazimizde kendiliğinden çıkan otların samanı ve buğday ile besliyoruz. Köylümüzden menşeini bildiğimiz tohumdan ürettiği buğdayı satın aldık. Bu yıl ilk defa kendimiz buğday ekimi yaptık bakalım sonucu merakla bekliyoruz. Daha detaylı bilgi için https://ankaradbb.wordpress.com/2011/09/20/urla-hasat-tanitim/ ziyaret edebilirsiniz.

Ürünlerimiz hakkında kısa bilgi vermek gerekirse;

Zeytinimiz; doğal yöntemlerle ev tipi üretim yapıyoruz Tuz olarak EStuz firmasından deniz tuzu alıyoruz ve kullanıyoruz. Organik tarımda şartlarına göre ‘non gdo’ yani Gdo suz olduğuna dair bilgi içermesi gerekiyor ki ESTUZ bu şartları sağlıyor. Gerek salamura gerekse sele zeytinini gıdaya uygun kaplarda imalathanemizde bekletiyoruz. Tuz dışında limon kullanıyoruz. O da bahçenin ürünü.

Zeytinyağımız: Zeytin sıkım için fabrikaya gidiyor. Kullandığımız fabrikalar Organik sertifikalı bir fabrika. Sızma yağ çeşidimiz soğuk sıkım, yemeklik olarak isimlendirdiğimiz naturel birinci yağımız normal sıkım (hamur sıcaklığı 40 dereceyi geçmiyor). Dolumunu kendi dolumhanemiz de gerçekleştiriyoruz. Dolumhanemiz de Organik sertifikalı. Yağlarımız sipariş vaktine kadar krom tanklarda bekliyor. Sipariş geldiğinde dolum yapılıyor. Böylece ambalajda uzun süre geçirmediği için ambalaj hammadesiyle kısa süre geçirmiş oluyor.

Reçellerimiz; Reçel yapımında kullandığımız meyveleri genelde bahçemizden tedarik ediyoruz. Bahçede yetişmeyen meyveyi de üretimini bildiğimiz yerli üreticiden alıyoruz.Ki bu çok nadir oluyor. Meyve dışında endemik bitkilerden reçel yapıyoruz. Onları da yine çiftlikten tedarik ediyoruz. Şeker olarak Konya şekeri (şeker pancarından üretilmiş şeker) kullanıyoruz. Ve şeker oranını minimumda tutmaya çalışıyoruz. Şekersiz üretim konusunda denemelerimiz olacak önümüzde ki günlerde. Fikri olan ve paylaşmak isteyen olursa memnuniyetle dinleriz ve deneriz. Üretimi atölyemizde annemiz, ben ve yardımcımızdan olan üç kişilik bir ekiple yapıyoruz.

Domates Sosu, Salça; Yazın yetiştirdiğimiz yöresel tarla domatesi. Tohumlar yine doğal tarım yapan yerel üreticiden tedarik edildi. Kendi hayvanlarımızın gübresini kullanıyoruz beslemesinde. Güneşte olduruyoruz. Yine deniz tuzu kullanıyoruz yapımında. Domates sosunu konserve gibi yapıyoruz.

Tarhana; İçerisinde ki domates, biber, tarhana otu, nane, kekik kendimizden, soğan yerel üreticiden. Kullandığımız yoğurtun sütü yerel üreticimiz Mehmet abimizden. İnekleri gün boyu kırda serbest dolaşıyorlar. Sütün mayalanmasını ev mayasıyla biz yapıyoruz. Son olarak buğday unu kullanıyoruz. Buğday olarak cumhuriyet buğdayını yerel üreticimiz hüseyin abimizden alıp değirmende öğüttürüyoruz. Bu yıl kendimiz buğday ektik. Tohumu aynı üreticiden temin ettik. Tarhana hamurunu bir akşam mayalanmaya bırakıyoruz. Ertesi gün hamur parçacıklarını temiz ve kuru bir bezin üstüne kurumak üzere bekletiyoruz. Rüzgarlanıp uygun kıvama gelince ovalıyoruz. Sonra tarhana eleğinden geçirip kuruması için ince bir tabaka bezin üzerine seriyoruz. Yeterince kuruyunca bez bir keseye koyup depomuzda muhafaza ediyoruz.

Erişte; Buğday unu, yumurta ve süt kullanıyoruz. Kullandığımız buğday unu ve sütü tarhana da bahsettiğim şekliyle tedarik ediyoruz. Yumurta olarak çiftlikte ki gezen tavuklarımızın yumurtasını kullanıyoruz. Erişteyi kestikten sonra kuzinede fırınlıyoruz. Bez keselerde depomuzda muhafaza ediyoruz.

Aromatik Bitkiler; Taze aromatikleri sipariş gelince toplayıp sizlere ulaştırıyoruz. Kuru olanları ise toplayıp bahçede ki evimizde kurutup cam kavanozlarda depomuzda muhafaza ediyoruz.

Sabunlarımız; Sade zeytinyağlı sabun; ortalama 4-5 asitlik değerine sahip zeytinyağından sıcak prosesle üretiyoruz. Geleneksel yöntem yani odun ateşinde kaynatarak. Zeytinyağı dışında yağmur suyu ve minimum oranda sabun sodası (kostik) kullanıyoruz. Defneli ve lavantalı sabunlarımız da su yerine defne suyu ve lavanta suyu kullanıyoruz. Bu suyu Defne yaprağını ve lavanta çiçeğini yağmur suyunda kaynatarak elde ediyoruz. Kül suyuyla şu ana kadar bir deneme yapamadık. Bu yılki planlarımız arasında.

Hediyeliklerimiz; Magnetlerimizi, budama sonrası çıkan zeytin dallarının kesitine boyama konusunda becerikli bir arkadaşımız yapıyor.
Lavanta keselerimiz; Keselerimizin işlemesini Urla da minik şirin bir Atölyesi olan (Atölye Beyaz) hanım yapıyor. Kese içinde ki lavantalar bizden:)
Hediyeliklerimiz de yerel kadın üretici arkadaşlarla çalışıyoruz ki onların ekonomisine katkı sağlamak bizim için önemli..

Üretimlerle ilgili görseller için http://www.facebook.com/UrlaHasat sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sorunuz varsa her zaman bize yazabilirsiniz.

Sevgiler,
Sibel Yazgan

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.