Marangoz Ailesi Çiftliği (Çamlıdere/Ankara) – Tanıtım

İletişim Bilgileri:
Nevin Marangoz cep tel: 0 532 456 36 68
Mehmet Marangoz cep tel: 0 533 521 56 56
E-posta:   nmarangoz06@gmail.com
 
Hesap Bilgisi:
İş Bankası Çayyolu Şubesi
Hesap No: 4266 0046224
IBAN: TR950006 4000 0014 2660 0462 24

Merhabalar!

     Biz Nevin-Mehmet Marangoz. Birimiz emekli öğretmen, birimiz mali müşavir.  Doğanın içinde olmak, doğal beslenmek, yaşamak için çaba harcarız. Bunun için ilk etapta Çamlıdere yaylasında küçük bir orman evi edindik. Doğal yaşama ulaşmıştık. Ancak bu bize yetmedi. Yaşadığımız bu yerde yiyeceğimiz sebze ve meyveyi de üretmek istedik. Bu amaçla 16 dönüm bir yer edindik. Artık sebzemizi ekiyorduk. Bu arada Çamlıdere’de kurulmuş olan süt inekçiliği kooperatifi kanalıyla 8 inek aldık. Katkısız süte de ulaşmıştık. Yoğurdumuzu ve peynirimizi de yapabiliyorduk.
 
     Tarıma ve üretime olan merakımızı öğrenen Çamlıdere İlçe Tarım Müdürlüğü  örnek elma bahçesi kurmayı önerdi. Böylece 16 dönümlük arazimizin 5 dönümüne 1000 ağaç bodur elma ektik.
 
    Ektik, diktik diyoruz ama bu o kadar kolay değildi. 50 yıldır hiç bir üretim yapılmayan bu arazide bir elma fidanına çukur açmak bile büyük sorundu. Ankara’daki diğer işlerimiz nedeniyle ancak hafta sonu çiftliğe gidebiliyorduk. İlk etapta aylarca traktörler dolusu taş topladık. Arazi ancak ekilebilir hale geldi.
 
     Yaptığımız bu üretimde sadece çiftlik gübresi, yaprak biti  için neemazal ve iç kurdu için madex (sertifikalı organik ilaçlar) kullanmaktayız. Başka  hiç bir kimyasal, ot ilacı, hormon kullanmıyoruz. Yakın çevremizde de hiç bir ekili alan yoktur. Çiftliğimizde damla sulama yöntemi ile sulama yapmaktayız.
     Uzun bir aradan sonra tanıtım sayfamızı güncelleyebiliyoruz.
     O zamandan bu yana olan değişimlerin başlıcası süt inekçiliğini bırakmamız oldu. Tavuklar, kazlar, hindiler bahçede dolaşmağa devam ediyorlar. İki yıl üstüste kuluçkaya yatan yaban ördeklerinin yumurtalarıyla beraber yok olmasından sonra havuzlarının etrafını çitle cevirdik.
     Hobi olan bitki yetiştiriciliğim tıbbi ve aromatik bitkilere yöneldi. Doğal olarak tıbbi yağlar, sabunlar ve merhemler üretmeye  başladım. Doğanın sunduğu güzelliklerin faydalarını insanlara ulaştırmak ayrı bir keyif ve huzur veriyor. Bu yüzden öğrenme ve öğretme süreçleri paralel yürüyor. Bir yandan eğitim alırken bir yandan atölyeler  düzenliyorum.
     Temiz hava almak, hayvanları tanımak,  elma toplamak, sarımsak ekmek, yerelması çıkarmak için gelen ziyaretçilerimiz oldu. Sebebi ne olursa olsun ziyaret etmeniz  bizi memnun eder.  Ankara’ya bir saat uzaklıktayız.  Ankara-İstanbul otobanından Çamlıdere çıkışından  9 km sonra Çamlıdere’ye ulaşılır. Çamlıdere arabasıyla gelen ziyaretçilerimizi telefonla haber verdiklerinde biz karşılıyoruz.
 

Ürün açıklamaları

Doğal yöntemlerle yetiştirilmiş meyve ve sebzeler: Elma çeşitleri: Starking-Golden-Fuji, Gala, (sert, sulu elmalar), ayva (ekmek ayvası), armut, bal kabağı, tatlı kabak, fasulye, domates…. Elma kurusu, elma pestili, istek üzerine elma şırası, katkısız ev yapımı marmelatlar ve reçeller, süt ürünleri (labne peynir, yoğurt), kurutulmuş tıbbî ve aromatik bitki çayları, tentürler, merhemler, doğal kozmetikler.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.