Mucur Köyleri Doğal Üretim Kolektifi (Necdet Özbay) – Tanıtım

İletişim Bilgileri:
Necdet Özbay
Cep: 0 532 2024402
E-posta: necdetozbay@hotmail.com

Banka hesap bilgileri:
Ziraat Bankası Kırşehir-Mucur Şubesi
Hesap No: 290-32598427-5003
IBAN NO: TR 4000 0100 0290 3259 8427 5003

22 yıl Amerika’da yaşadıktan sonra, doğa ve doğallık hastasi bir kişi olmam nedeniyle, Amerika’lı eşimle birlikte Mucur’a dönüp küçük bir bağ evi ve çiftlik kurmakla işe başladık. Burada doğal sebze ve meyveler yetiştirip, annelerimizin, halalarımızın yapmış olduğu pekmez, salça, tarhana, peynir, yoğurt üretimini canlandırıyor, etrafıma bir şeyler öğretip onlardan da öğrenmeye çalışıyorum. Komşularımı da eko tarıma yönlendirmeye çalışıyorum.

Ayrıca, Mucur Doğa, Çevre ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği ve Yazıkınık Tarım ve Hayvancılık Kooperatifi başkanıyım. Köylerimizdeki çiftçilerimiz ve küçük üreticilerimizle, temiz tarım ile ilgili çalışmalar içerisindeyiz.
Köyümün yakınındaki doğal üretime istekli arkadaşlarla birlikte bir üretim kolektifi oluşturduk. Bu organizasyonu birlikte yaptığımız kişiler, şahsen tanıdığım; toprağına, havasına, suyuna ve üreteceklerine saygılı ve duyarlı olan üreticilerdir.

Şu an rakam olarak benim arazim dahil 120 dönüme yakın, temiz tarım yaptığımız arazimiz var. Bu arazilerimizin yaklaşık 60 dönümüne doğada yayılmış koyun gübresi atılıyor. Çiftlik gübresi kesinlikle kullanmıyoruz. Kendime ait olan 7 dönüm arazimde ve ayrıca 10 dönümlük başka bir arazimizde hiç gübre kullanılmamıştır. Sulamayı damlama olarak kullanıyoruz. Yerel tohumlarımızı çoğaltıyoruz. Tohumlarımızı benim kurduğum tohum bankasından tedarik ediyoruz. Bu konuyla ilgili olarak ayrıca Emanetçiler Derneği’nin İç Anadolu temsilciliğine de müracaat ettim.

Yetiştirdiğimiz sebzelerde kesinlikle hiçbir kimyasal ilaç veya gübre kullanmıyoruz. Hastalık olduğu takdirde sadece doğal ev yapımı ilaçlar (sarmısak, acı biber-halopino, sirke, doğal sabun vs.) kullanıyoruz veya yaprak yıkama (yeşil bitlerde) yapıyoruz. Hastalıklı fideleri arazimizden uzaklaştırıyoruz. Ufak sebzeliklerde yabani ot kontrolünü belleme usulü ile, büyüklerde ise çapa makinasıyla yapıyoruz. Meyve ağaçlarının gövdelerinde sadece gülleci bulamacı ve genelinde MeyveliTepe’nin önerdigi kaolin tozunu ve tuzakları kullanıyoruz. Netice iyi, yalnız kirazlarda zorlanıyoruz.

Size ürettiğimiz yerli ürünlerin listesini veriyorum:

Sebzeler: Domates (sofralık ve salçamızın yapımı için), biber, patlıcan, salatalık, fasulye, patates, sarmısak, havuç (mor ve kırmızı), turp, mısır, yeşil fasulye, marul, maydanoz, tere, roka, lahana, nane, kekik.  Meyveler: Elma, erik, ceviz, armut, ayva. Geçen sene Arıcılar Birliği’ni kurduk. Benim de 6 adet kovanım var. Süzme bal, petek ve karakovan bal, pekmez, pekmezden yapılan yöresel koftur, salca, kuru fasulye, domates, erik, armut, nane kurusu (güneşte). Sizin isteklerinize göre bunları sağlıklı şekilde ve sizlerin de denetiminde, güven esasına dayanarak ve temiz tarımın öncüleri olarak, gönül rahatlığıyla sofralarınıza ulaştırabiliriz.

Ankara ile Mucur arası 195 km’dir. Kazamıza dilediğiniz zaman gelebilir, üretici kardeşlerimizin bağ, bahçe ve tarlalarını görebilirsiniz. Ne zaman dilerseniz, sofralarınıza gelecek bütün ürünlerin nerede, nasıl, hangi şartlarda yetiştiklerini sizlere büyük bir zevkle gösterebileceğiz.

Şahsım olarak DBB ailesinin içerisinde olduğum için çok mutluyum. Her gün heyecanla, coşkuyla çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımızdan olumlu netice aldığımız takdirde, Ankara’ya yakin olmamız nedeniyle, toplu siparişlerde kargo kullanmadan Ankara’ya belli bir noktaya servis yapma imkanımız olur diye düşünüyorum.

Yolunuz Mucur’dan geçerse… Önceden tanıyın veya tanımayın… sıcak bir çayım, soğuk bir bardak suyum var… Mucur’da Necdet Özbay diye sorarsanız yeterli, bulmanız kolay.

Sofralarınızda hep sağlıklı gıdalar olması dileğiyle.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.