Alp Pir (Köyceğiz/Muğla) – Tanıtım

Toplum Destekli Organik Pembe Greyfurt ve Okitsu Mandalina

Tüketiciye doğrudan yüksek besin değerli organik gıda yolu ile sağlık, çiftçiye ve doğaya katkı.

Çiftçi ve İlgili Muhatap: aLp Pir
alppir@gmail.com, 0532-4268327
P.K. 100, 48800 Köyceğiz – Muğla

Çiftçi Belge No: 64806-938

25 Dönümde Toplum Destekli Organik Pembe Greyfurt ve Okitsu Mandalina üretim çalışması bir yandan üreticiden tüketiciye doğrudan satış yöntemi ile
yüksek besin değerli organik pembe greyfurt ve okitsu mandalina tüketimini
mümkün kılarken diğer yandan da sorumlu üreticinin emeklerinin karşılığını
almasını amaçlamaktadır.

Yerel besin üretim sistemlerinin doğa temelli yöntemlerle işletilmesi aynı zamanda doğadaki direncin göstergesi olan zengin bir biyoçeşitliliğin
oluşumu, korunması ya da zenginleşmesine olanak tanımaktadır. Bu süreç aynı
zamanda tüketici ile üretici arasında birebir bağların gelişimini sağlarken, şehirli insanların toprakla olan ilişkilerini de güçlendirmektedir.

Değerlerimiz
Çalışmalarımız iki temel değer altında toplanmaktadır:

Yüksek besin değerli organik gıdalar üretmek

Doğadaki besin zinciri ve biyoçeşitlilik yapısına direnç kazandırırken yerel halkları güçlendirici nitelikte organik tarım yöntemlerini geliştirmek, uygulamak ve yaygınlaştırmak.

Yerelde yüksek besin değerli organik gıdaların aktif olarak üretimi, doğrudan satışı ve tadının çıkartılması önceliklerimizi tanımlamaktadır. Bunun sağlığımız, doğamız ve ekonomimiz için yaşamsal olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, faaliyetlerimizin prensip, etik ve teknik altyapısına büyük önem veriyoruz.

Birçok bilimsel araştırmadan da bilindiği üzere, organik besinlere ilgi günden güne artmakta ancak bu ilgi tedarik alışkanlığına dönüşememektedir. Çoğumuz artık besini fiyat önceliği ile karar verilen bir emtia olarak görmekteyiz. Maddi sınırlamalar bilinse de bu olgu organik besinlerin alınmama nedenini tam olarak açıklayamamaktadır. Biz organik besinlerin üretim ve tedariğinde davranış değişikliğine katkı yolu ile oluşacak değişime hizmet etme arzusundayız.

Organik sertifika
Organik sertifika sürecimiz Ocak 2013’te başlamıştır. Etiket kullanım hakkımız önümüzdeki sezondan itibaren doğacaktır. Bu sezon için ürünlerimizin bakım yöntemleri hususunda bizim söz ve vicdanımıza güvenmenizi arzu ediyoruz.

Adil ticaret
Bu muhteşem meyvayı tamamen organik, kendi ürettiğimiz doğal gübre, samıra, ilaç ve sulama yöntemleriyle yetiştiriyoruz. Organik sertifika için başvurumuzu yaptık ancak bilindiği üzere sertifika sahibi olmak için gereken ”geçiş süreci” üç sene olarak kabul ediliyor. Etiket kullanımı ise birinci yıldan itibaren geçiş amaçlı olarak kullanılabilmekte.

Günümüz ekolojik, ekonomik ve sosyal koşullarında uyguladığımız doğal yöntemlerle küçük ölçekli üretim yapıp ayakta kalmayı başarmak şüphesiz kolay değil. Ancak biz amacımızı ilkeli ve adil bir şekilde insan sağlığı için üretim yapmak olarak belirledik. Bu önceliği yerine getirmek ancak toprak, bitki ve hayvan sağlığını bütünün parçaları olarak görüp karar ve uygulamaları bu doğrultuda işletmekle mümkün. Etik ve ilkeli duruş, bütünü oluşturan tüm fertlere aynı özveri ile yaklaşmayı gerektirir.

Yetiştirme Yöntemi
Bahçelerimizde Anadolu’nun geleneksel öğretileri ile gelişmekte olan Agro-
ekoloji ve Agro-ormancılık yöntemlerini kullanarak organik üretim yapmaktayız. Bu çerçevede gerek Pembe Greyfurt gerekse Okitsu mandalinalarımızın aroması, birlikte yetiştikleri nane, biberiye, lavanta, kekik, karabaş, adaçayı, fesleğen ve kadife çiçeği gibi şifa otlarıyla zenginleşmektedir.

Reklamlar

One response to “Alp Pir (Köyceğiz/Muğla) – Tanıtım

  1. Doğadaki Besin Zinciri ve biyoçeşitliliği, Organik Tarımla geliştirme azminden dolayı seni yürekten kutluyorum ALP OĞLUM.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s