Alp Pir (Köyceğiz/Muğla) – Ürün Açıklamaları

Pembe Greyfurt

Tarihçe
Greyfurtun ilk olarak 1750’li yıllarda Barbados’ta pomelo meyvesinin bir türevi olarak keşfedildiği varsayılmaktadır. Kanıtlar Greyfurt’un Pomelo ile tatlı Portakalın alışımından elde edildiğini teyid etmektedir.

Tanım ve Tad
Derin, pembe renk, yoğun koku, az çekirdek ve kendine özgü tatlı, hafif buruk lezzet.

Sezon
Kasım – Nisan

Boyut
1 orta boy Greyfurt 10-12 iç bölümden oluşmakta ve 2/3 bardak meyve suyu üretmektedir.

Kullanım Alanları
Olduğu gibi tüketilmekle birlikte özel olarak kahvaltılarda, sıkılarak, salatalarda, pastane mamüllerinde, kokteyllerde, sos ve tatlılarda kullanılmaktadır.

Saklama Koşulları
Havadar bir mekanda 10-12 derece sıcaklıkta saklanmalıdır.

Besin Değeri
80mg Vitamin C/Beher Greyfurt, Potasyum ve yüksek oranda Diyet Lifi içerir. Yarım Pembe Greyfurt’da yaklaşık 60 Kalori vardır. Greyfurt içerisinde bulunan sitrik asit, doğal şeker ve kamfen, limonen, pinen, sitral gibi uçucu esansiyel yağlar ile A, B, kompleks E, ve K vitaminleri gibi çok sayıdaki bitkisel bileşenler nedeniyle besleyici ve antioksidan özellikleri barındırmaktadır. Bir kase pembe greyfurt 1.5gram protein, 18grm karbonhidrat içermektedir. Yağ içermemektedir.

Faydaları
İçerdiği yüksek oranda Vitamin C yara iyileştirme hususunda önemli bir rol oynamaktadır. İçerdiği likopen ve liminoidler kanser karşıtıdır. Greyfurt nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır. Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalı olmanın yanında sindirim sisteminin sağlıklı işleyişini de kolaylaştırmaktadır. Pembe Greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özütünün bakteri, mikromantar ve virüslere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Öte yandan dişeti kanamaları olan kişilerde kanama azaltıcı etkisi gözlenmiştir.

Günde bir adet greyfurt ile kalp rahatsızlığı olasılıklarının önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda pembe greyfurtun kandaki kötü kolesterolü %25 oranında azaltırken iyi kolesterolü ise %25 oranında artırdığı gözlemlenmiştir. Ancak greyfurt suyunun kolesterol ve kalp düzenleyici ilaçlarla birlikte alınması önerilmemektedir. Bazı ilaçlarla etkileşimi ilaçların etkilerini ciddi oranda artırdığı için sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Greyfurt suyunda bulunan bergamottin gibi bazı maddeler vücutta ilaçların metabolize olmasını sağlayan enzimin miktarını azaltarak ilaçların kana daha yüksek oranlarda emilerek yan etki göstermesine yol açmaktadır. Karadut suyu, beyaz üzüm suyu, nar suyu, böğürtlen suyunun da bu enzimi baskılayıcı etkisinin olduğu bilinmektedir.

Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanseri oluşumunu belirgin bir şekilde azalttığını da göstermektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.

Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s