DBB içindeki roller

> ENGLISH

DBB katılımcıları

Üreticiler ve moderatörler de dahil olmak üzere DBB e-posta iletişim listesine üye olan herkes  DBB katılımcısı olarak anılır. DBB katılımcıları Katılım ve İşleyiş İlkeleri’ne uygun şekilde davranmayı taahüt ederler. Katılımcıların pasif bir izleyici olmak yerine ihtiyaç duydukları ürünleri duyarlı üreticilerden temin etmek için aktif bir çaba içinde olmaları ve imkanları ölçüsünde üreticilere ve gruba destek olmaları beklenir. Başka bir deyişle, DBB katılımcıları salt tüketici değil birer türetici olmak için sorumluluk alırlar. Örneğin:

 • Topluluk destekli üretim grupları (yerel gruplar) oluşturarak üreticilere destek olmak ve onlardan ürün edinmek
 • DBB e-posta iletişim listesini ve forumunu kullanmakla ilgili üreticilere teknik destek
 • Üreticilere e-posta ile ulaşmakta zorluk yaşandığında onlara telefonla ulaşıp grubtan yöneltilen soru ve siparişleri iletmek
 • Üreticilere üretim, siparişler, dağıtım vb. işlerinde yardımcı olmak, destek etkinlikleri düzenlemek
 • Şehir içinde, üreticilerin siparişlerini toplu olarak gönderebilecekleri ve katılımcıların ürünlerini teslim alabilecekleri, düzenli kullanılabilecek mekanlar sağlamak
 • E-posta listesinde veya Forum’da sorunlar yaşandığında gruba yapıcı katkılar sunmak
 • Çalışma grupları kurulması için inisiyatif almak ve çalışma gruplarına katılmak

DBB üreticileri

DBB’nin doğal üretim ve doğrudan iletişim koşullarını sağlayan ve moderatörler kurulu tarafından DBB ağına kabul edilmiş olan şahıslar ve gruplardır. DBB üreticilerinin sağlaması beklenen koşullar hakkında bilgiyi bu bağlantıda bulabilirsiniz. Bütün DBB üreticilerinin iletişim bilgileri ve diğer açıklamaları tanıtım sayfaları içinde bulunabilir.

DBB moderatörleri

DBB moderatörler kurulu grubun ilkelerini belirler, günceller  ve grubun işleyişi ile ilgili kararlar alıp uygular. Moderatörler karar süreçlerinin olabildiğince  katılımcı olması için çaba gösterirler. Nihai kararları kendi aralarında konsensüs ile alırlar. Moderatörler kuruluna yeni kişilerin katılması da varolan moderatörlerin konsensüsü ile olur. DBB moderatörlerine şu e-posta adresinden ulaşılabilir: dbb.moderasyon@gmail.com.

Moderatörler, olabildiğince katılımcı yöntemler kullanarak;

1. DBB Katılım ve İşleyiş İlkeleri’ni gerektikçe günceller,
2. E-posta listesine (dolayısıyla DBB grubuna) katılım başvurularını onaylar veya reddeder,
3. E-posta listesindeki yazışmaların ilkelere uygunluğunu gözetir, tersi durumlarda hatırlatmalar yapar ve gereğinde katılımcıların liste üyeliğine son verir,
5. Üretici katılım başvurularını değerlendirir ve katılım kararlarını verir,
4.
DBB üreticilerinin sorularına yanıt verir, olası iletişim aksaklıklarında devreye girer,

6. Grup Web sitesindeki üretici tanıtım ve ürün sayfalarını gözetir, bilgi eksikliği veya güncelleme ihtiyacı olması durumunda devreye girer,
7. Tanıtım ve ürün sayfalarının güncellenmesi için üreticileri yönlendirir ve imkanları dahilinde teknik destek sunar,
8. DBB doğal üretim ölçütlerini olabildiğince açık şekilde tanımlar ve bunların görünürlüğünü sağlar, 
9. Üreticiler ve ürünlerle ilgili geribildirimleri değerlendirir, grup ilkelerine aykırı davranan üreticiler olursa gerekli hatırlatmaları yapar ve gerekirse üreticilerin grup üyeliğine son verir,
10. DBB içindeki  çalışma gruplarını koordine ederler. 

Semt grupları

DBB, birer “topluluk destekli üretim” (TDÜ) örgütlenmesi olan semt gruplarının oluşumunu ve çoğalmasını  teşvik eder. Semt grupları üreticilerle sezonluk ön anlaşmalar veya onlardan toplu siparişler yapabilirler. Bu yollarla dayanışmayı artırır, ürünlere erişimi kolaylaştırır, nakliye ile ilgili parasal ve ekolojik maliyetleri azaltırlar. Toplu siparişlerle ilgili bir kılavuzu bu sayfada bulabilirsiniz. 

Üretici destek noktaları ve dağıtım birimleri (katılımcı dağıtım)

DBB üreticilerinden tanıtım sayfalarını güncel tutmaları, ürün listelerini ve sipariş formlarını düzenli şekilde gruba iletmeleri, siparişleri uygun şekilde alıcılara ulaştırmaları beklenir. Ancak üreticiler üretim faaliyetleriyle son derece meşgul olabilir ve dolayısıyla tanıtım, bilgilendirme, sipariş toplama, ödeme takibi, dağıtım gibi işleri gereğince yapmakta zorlanabilirler. Bu noktada katılımcılar topluluk destekli üretim (TDÜ) grupları (örneğin semt grupları) oluşturarak toplu siparişler verebilir ve yerel dağıtım organizasyonları yapabilirler.  

DBB katılımcıları DBB üreticileri için destek noktası da olabilirler. Destek noktası bir eş-üretici konumundadır. DBB katılımcılarının asli üreticiye doğrudan ulaşabilmesi, sorularına yanıt alabilmeleri,  üretim alanlarını ziyaret edebilmeleri esastır. Bir DBB destek noktası, üretici için şu tür işleri yapabilir:

 • Üreticinin ve ürünlerin tanıtımı, üreticinin DBB Web sayfalarının gerek duyuldukça güncellenmesi.
 • Sipariş toplanması, sipariş formları veya listeleri oluşturulup belirli aralıklarla e-posta listesinde duyurulması.
 • DBB e-posta listesinde veya Forum’da bilgilendirme mesajları.
 • Varsa üreticinin Web sitesinin veya sosyal medya sayfalarının güncellenmesi.
 • Talepler için grupta yoklama yapılmasına ve üretim planlamasına yardımcı olma.
 • Ürünlerle ilgili geribildirimlerin izlenmesi ve üreticiye iletilmesi.
 • Üretici adına ödemelerin takibi.
 • Atölye ve gezi organizasyonları.
 • Üretime katılma: belirli ürün kalemlerinin üretici ile işbirliği halinde üretilmesi.

DBB katılımcıları bireysel veya grup halinde, üreticilere sipariş toplama ve dağıtım konularında kolaylık sağlayan dağıtım birimleri de olabilirler. Bu birimler bir veya daha fazla üreticinin ürünleri için sipariş formları oluşturabilir ve ürünlere kolay erişim yolları sunabilirler: Örneğin pazaryerlerinde gönüllü iş gücü sunma, teslim noktası olarak mekan sağlama veya adreslere dağıtım yapma gibi. Dağıtım birimleri duyuruları için DBB e-posta listesini kullanılabilirler. 

Bu şekilde erişim kolaylığı sağlanan ürünler için son fiyatları üreticiler belirler. Son fiyatlar üreticinin liste fiyatlarından (nakliye masrafları hariç çiftlikten alım fiyatından) farklı olabilir. Dağıtım birimi sipariş formunda ve duyurularında, üreticinin iletişim bilgilerini ve liste fiyatlarını da belirtmelidir. Bu şekilde erişim sağlanan ürünler için ödemeler yine doğrudan üreticiye yapılır.

Bu “katılımcı dağıtım” mekanizması bir dayanışma biçimidir ve ticari bir faaliyet değildir. Dağıtım birimleri ile üreticiler kendi aralarında, karşılıklı rıza temelinde yardımlaşabilir veya takas yapabilirler.

DBB Tanıtım ve Erişim Çalışma Grupları

Çalışma gruplarının genel amacı: DBB’yi tanıtmak, katılımcı kitlesini genişletmek ve ürünlere erişimi kolaylaştırmak için çalışmalar yapmak.

Çalışma konuları:

 • DBB ve doğal gıdalar ile ilgili bilgi notları ve broşürler hazırlanması. Bunların Web sitesine konması ve basılarak  pazaryerlerinde, şenliklerde veya meslek çevrelerinde dağıtılması.
 • Ankara’daki uluslararası misyona, okullara ve yuvalara ulaşmak için Web’de İngilizce tanıtım ve bilgilendirme sayfaları hazırlanması. Bunların broşür formuna getirilmesi.
 • Restoranlarda veya şenliklerde DBB tadım günleri yapılması
 • DBB’yi tanıtan  seminerler, doğal beslenme / aracısız erişim gibi konularda toplantılar ve buluşmalar düzenlenmesi
 • DBB üreticilerinin ürünlerinden eko-menüler oluşturulması için kafelerle temas kurulması.
 • Katılımcı mekanizmaların geliştirilmesi için moderatörlere öneriler sunulması

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s