NASIL SİPARİŞ VERİRİM?

> ENGLISH

DBB Web sitesi herhangi bir ‘sanal pazaryeri’ veya ‘satış sitesi’ içermez. DBB içinde lojistik hizmeti sunan özel bir yapı yoktur. İsteyen herkes üreticilerden bireysel veya toplu siparişler yapabilir, ödemeyi de doğrudan üreticiye yapar. 

DBB grubu duyarlı üreticiler ile alıcıları yakınlaştırmayı, iletişimi ve teması artırmayı, karşılıklı güven oluşturmayı hedefler ve her türlü aracısız ürün temini yöntemini destekler.

Üreticilerin DBB grubuna yönelik duyurularını alabilmek için bir “DBB katılımcısı” olmanız, yani DBB e-posta iletişim listesine üye olmanız gerekir. DBB e-posta listesine üye olmak için  Ankara’da veya yakın çevresinde ikamet etme koşulu vardır.

Toplu sipariş perspektifi

Bütün grup katılımcıları, ürünlerin nakliyesi ve teslimiyle ilgili olarak kolektif ve yenilikçi çözümler geliştirmeye ve yardımlaşmaya teşvik edilir (ortak siparişler, mekan sağlama, vs.). DBB özellikle “topluluk destekli üretim” (TDÜ) örgütlenmelerini teşvik eder. Örneğin semt grupları oluşturmak yoluyla toplu siparişler yapabilir  ve nakliye/dağıtım için gereken maliyetleri ve emeği grup içinde paylaşabilirsiniz.  Toplu siparişlerle ilgili bir kılavuzu bu sayfada bulabilirsiniz.

Bireysel siparişler için:

Kim, ne satıyor sorusunun genel cevabı DBB Web sitesindeki üreticiler listesinde bulunabilir: Gruba yeni giren arkadaşlar öncelikle bu listeden üreticilerimizin profillerini inceleyip ürünleri hakkında genel bilgi edinebilirler. Hangi ürün grubunu hangi üreticiler üretiyor görmek için DBB Ürün ve Üreticiler dosyasına göz atılabilir.

Güncel ürün listelerini bir arada tutmak gibi çözümler için geçmişte çok emek verdik, girişimde bulunduk ama zorluklarının üstesinden gelemedik. Şu anki işleyişte türetici olarak başta yapmamız gereken, dikkatimizi çeken üreticileri yakın takibe almamız, o üreticinin paylaşımlarını takip edip, kendileriyle sıcak ilişki kurmamız.

DBB e-posta listesindeki paylaşımlara göz attığımızda aktif olan üretici sayısı bellidir. Hangi üretici ne satıyor, listelerinde ve paylaşımlarında rahatlıkla görülebilir. Hatta ürünleri ilginizi çeken arkadaşların isimlerini bir yere kaydedip, gerekiyorsa kendilerine doğrudan sorular sorabilir veya ürün listelerini bilgisayarınızda küçük bir dosya olarak arşivleyebilirsiniz. Olmadı, acil bir ürüne ihtiyacınız olup da bulamadığınızda grubun geneline “x ürünü üreten arkadaşımız var mı” derseniz ilgili arkadaş el kaldıracaktır.

DBB katılımcısı olmasanız da, DBB’de yer alan üreticilerin tanıtım sayfalarına ve iletişim bilgilerine erişebilirsiniz. Onlarla birebir temas kurup bireysel veya toplu ürün siparişi yapmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Reklamlar